Jun 21
Marinovaná pečená zelenina na salát, kuskus nebo jen tak na chleba
publikoval: Kuchtík v rubrice Saláty, Zelenina, ovoce a houby dne 21. 6. 2009 |

Její „bleskovost“ spočívá v tom, že když si jí – třeba v neděli večer – uděláte do zásoby, můžete s ní v týdnu zařídit několik opravdu dobrých desetiminutových večeří. 

S cizrnou z konzervy a sýrem feta vznikne výborný salát. S kuskusem a dejme tomu mátou a hrozinkami zase regulérní teplá večeře. S mozzarelou a zeleným salátem další lehké jídlo.

Foto: Smartpress, Kuchařka Zpátky domůIngredience:

2 lilky
1 cuketa
4 červené papriky
cca 12 malých cibulí nebo šalotek
svazek bazalky (můžete vynechat)
1 vrchovatá lžička soli
na marinádu:
olivový olej (hodně)
1 velký stroužek česneku, utřený
2 lžičky octa balsamico

1. Zeleninu omyjte a osušte utěrkou. Troubu předehřejte na 180 ºC.
Lilek nakrájejte na cca 2 cm silná kolečka. Rozložte je v několika vrstvách do stojacího cedníku a každou vrstvu přiměřeně osolte. To celé zakryjte plochým talířem a zatěžte nějakým silnějším předmětem – ideální je třeba kamenný hmoždíř, několik konzerv apod. Nechejte odstát dvacet minut a pak lilky osušte čistou utěrkou. Tímto způsobem z nich odvedete přebytečnou vodu. Lilky se pak pečou rychleji a hlavně lépe.

2. Cibulky oloupejte a nechejte vcelku. Cukety nakrájejte na šikmá kolečka. Papriky rozkrojte podélně napůl a zbavte jádřince a stopky.

3. Na dno velkého pekáče či na plech dejte olivový olej a všechnu zeleninu na něm rozložte. Potom jí párkrát zastříkněte olivovým olejem i svrchu.

4. Dejte péct do trouby asi na hodinu, nebo dokud není všechna zelenina úplně měkká a vláčná. Po vytažení z trouby vyndejte zeleninu z pekáče a přemístěte jí do velké mísy. Do zbylého vypečeného oleje nalijte ocet a promíchejte s česnekem. Získáte neodolatelnou marinádu, kterou přelijte přes upečenou zeleninu. Přidejte na kusy natrhané listy bazalky. Přiklopte ihned talířem nebo poklicí a po úplném vychladnutí přemístěte do lednice.

Recept je ukázkou z knihy Hany Michopulu Kuchařka Zpátky domů (podrobnosti viz níže), která je ve druhém vydání k dostání na pultech knihkupectví.

Hana Michopulu: Kuchařka Zpátky domů – 2. vydání
Více informací a ukázky z knihy na www.smartpress.cz
Pevná vazba, 256 stran, 449 Kč
Vydalo nakladatelství Smart Press» Hledáte recepty na vánoční cukroví? Navštivte stránky www.vanocnirecepty.com
» Chtěli byste vlastní apartmán u moře? Reality Chorvatsko mohou být splněním vašeho snu. Nebo zvolte dům či apartmán v Itálii - nemovitosti Itálie.