Nov 4
Maminčiny caletky
publikoval: Kuchtík v rubrice Ostatní recepty dne 4. 11. 2012 |

I tyto jednoduché škvarkové placky jsou pro mě vzácným solitérem. Peče je moje maminka, kdykoli má po ruce sádlo a škvarky. Protože maminka nic neváží a vše dělá „od oka“, jsou caletky pokaždé trošičku jiné.

Někdy skvěle lístkují, jindy spíš křupají a voní čerstvými škvarky. Oba kluci, kteří do naší rodiny přibyli, si je okamžitě zamilovali a já se jim nedivím, protože jsou senzační. Tyhle rychlé, sympatické placky jsem ale ještě nikdy nedělala a ponechávám je mamince jako její specialitu. A doufám, že to jednou – až je budu muset už upéct sama – přes slzy zvládnu…

Na 1 pekáč caletek (20–25 kousků)

150 g tuku – sádlo se škvarky + asi 1 lžíce Hery (maminka k odměření správného množství tuku používá malinký otlučený kastrolek po svojí mamince – ta ale Heru nedávala, používala jen sádlo)
400 g hladké mouky
1/2 prášku do pečiva
sůl
trochu nemletého máku
1 vejce
asi 100 ml mléka

1. Sádlo se škvarky a kouskem Hery rozehřejeme.
2. Mouku promícháme se solí, trochou máku a práškem do pečiva. Promícháme s rozpuštěným sádlem, přidáme vejce a mléko (mléko přidáváme opatrně, jen trochu, aby bylo těsto tuhé).
3. Rukama uhněteme těsto, uděláme z něj váleček a rozkrájíme ho na kousky, ze kterých tvoříme malé placky. (Jak moje maminka říká, aby nešpinila prkýnko, vyválí z těsta váleček přímo na pekáči, krájí z něj kousky a tvaruje menší placky).
4. Na suchém, nevymaštěném plechu (placky jsou mastné dost) pečeme při 200 stupních asi 20 minut. Nejlépe chutnají ještě čerstvé.

TIP

Před časem jsem mamince vyprávěla, jak výborné jihočeské zelníky peče moje přítelkyně Andulka. Zrovna se chystala péct caletky, kreativně tedy přidala do těsta trochu (asi 200 g) kysaného zelí, které předtím pokrájela. Nebyly to sice pravé jihočeské zelníky, ale zato senzační zelné placky. Když je maminka upeče, nemůžeme se pak s dětmi dohodnout, zda jsou placky lepší se zelím, nebo bez…

Knihu vydává nakladatelství Smart Press, s. r. o.
Více informací o knížce naleznete zde.

Doplňující informace:

Formát 172 x 240 mm
Pevná vazba, celobarevné
224 stran, cena 399 Kč
ISBN 978-80-87049-40-2
Vyšlo 30. listopadu 2011» Hledáte recepty na vánoční cukroví? Navštivte stránky www.vanocnirecepty.com
» Chtěli byste vlastní apartmán u moře? Reality Chorvatsko mohou být splněním vašeho snu. Nebo zvolte dům či apartmán v Itálii - nemovitosti Itálie.