Mar 15
Jak se naučit vařit dobré polévky?
publikoval: Kuchtík v rubrice Články dne 15. 3. 2016 |

Na kvalitě a chuti polévek a omáček se pozná dobrý kuchař. Upéct a usmažit maso tak, aby bylo krásně měkké, je jen otázkou dodržování času a receptu. Vyváženou chuť polévek ale dosáhnete jen v případě, že vaříte z kvalitních surovin a máte cit pro kořenění. Jsou polévky a jejich chuť drobným nedostatkem ve vaší jinak skvělé kuchyni? Existuje pár dobrých rad a tipů, jak vařit polévky lépe a dosáhnout lepší chuti.

Zapomeňte na dochucovadla

Kouzlo vaření polévek rozhodně nespočívá v tom, abyste do čisté vody vložili kostku chemického bujonu, rozmíchali, přidali mraženou zeleninu, kupované nudle a podávali. Zapomeňte na umělá dochucovadla. Výsledkem pak je, že když do každé polévky přidáte umělé dochucovadlo, chutnají všechny stejně. Bramborová polévka pak chutná podobně, jako kuřecí vývar, což není dobře. Jak vařit tak, aby třeba cibulová polévka chutnala tak, jako cibulová polévka od babičky.

Základem je kvalitní vývar

Každý kuchař by měl umět připravit silný vývar. K tomu je zapotřebí dodržovat několik zásad. Především využívat kvalitní maso a kosti. Ideálně morkové kosti, které mají největší sílu pro polévky. Čerstvou zeleninu, žádnou mraženou bez chuti. Kouzlo chuti polévek našich babiček je právě v dobré chuti přírodních potravin. Vývar se musí táhnout (udržovat teplotu pod bodem varu) několik hodin. Musíte sbírat pěnu, aby nezhořkl. Chcete mít výraznější barvu vývaru? Nechte cibuli vyvařit i se slupkou. I fazolová polévka od babičky potřebuje kvalitní vývar.

Vývar i do přesnídávkových polévek

Vývar v kuchyni využijete, ať už budete vařit jakoukoliv polévku. Do všech druhů přesnídávkových (zahuštěných) polévek je možné přidat vývar pro jejich plnější chuť. Solit polévku na poslední chvíli není správné. Sůl se postupem času rozleží a druhý den už polévka může být přesolená. Pro moderní polévky, jako je pórková, dýňová a další, se hodí zeleninový vývar. Nebojte se moderní polévky dochutit originálně. Do dýňové polévky se chuťově skvěle hodí například avokádo.» Hledáte recepty na vánoční cukroví? Navštivte stránky www.vanocnirecepty.com
» Chtěli byste vlastní apartmán u moře? Reality Chorvatsko mohou být splněním vašeho snu. Nebo zvolte dům či apartmán v Itálii - nemovitosti Itálie.